czwartek, 7 stycznia 2016

Z JEDNYM WYJĄTKIEM Katarzyna Puzyńska

Oto czwarty tom sagi o policjantach z Lipowa. Wielokrotnie podkreślałam na blogu swoje uznanie dla kryminałów Katarzyny Puzyńskiej. Do moich ulubionych części należą Trzydziesta pierwsza oraz Utopce. Recenzowany dziś tom niestety odstaje poziomem od reszty. 

Z jednym wyjątkiem to historia morderstwa kwiaciarki. Ofiarą jest ponad 80-letnia Małgorzata Głuszyńska. Niemal od razu okazuje się, że kwiaciarka nie zmarła śmiercią naturalną. Wkrótce giną też inne osoby. Okazuje się, że w pewien tajemniczy sposób ofiary są ze sobą powiązane. Jak? Ten ważki szczegół wciąż umyka policjantom. Z biegiem śledztwa prowadzonego przez Klementynę, Daniela i Emilię, poznajemy historię Głuszyńskiej. Jej postać widzimy oczyma osób, które ją znały. Morderstwa mają związek z wydarzeniami sprzed 160 lat. 

Ze smutkiem przyznaję, że ta część była po prostu nudna. Przez zdecydowaną większość powieści niewiele się działo, a niezrównana drużyna Klementyny po prostu kręciła się w miejscu. Sama Klementyna jest w tym tomie irytująca - drażniła mnie luzacka i często bezczelna postawa policjantki, a także powtarzanie "ale!", "czekaj!", "stop" w każdym zdaniu. Podobnie z Danielem - nie mogę go obdarzyć innym epitetem niż "ciepła klucha". Chęć uporządkowanie własnego życia trwa już dwa tomy i kontynuacja następuje w kolejnym.

Ciekawe było odkrywanie faktów z życia zamordowanej, a także jej postrzeganie przez otoczenie. Dla jednych starsza miła pani, dla drugich bezkompromisowa kobieta zdolna do... To już musicie sami przeczytać:) 

W każdej części tej kryminalnej sagi znajduje się tzw. barwny ptak, postać wyróżniająca się usposobieniem na tle innych, często okraszona dozą komizmu. W tym tomie wskazałbym wielbicielkę solarium Oliwię oraz Barbarę Krakowiak vel Lennon żyje i ma się dobrze:)

 Mordercą okazała się postać epizodyczna, także niemożliwym było wytypowanie tej postaci, zresztą ten schemat powtarza się w reszcie powieści Autorki. 
Z niecierpliwością czekam na szósty tom lipowskie sagi. Mam nadzieję, że okaże się tak rewelacyjny jak Utopce. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...