sobota, 12 września 2015

MOTYLEK Katarzyna Puzyńska

Wsi spokojna, wsi wesoła...
Sielski krajobraz, pola, lasy, senne życie zwykłych ludzi i nieboskie stworzenie życzące dobrej nocy - czy wszyscy na sali już śpią? Objęcia Morfeusza nie ukołyszą was zbyt długo, ponieważ wieś Lipowo z książki Katarzyny Puzyńskiej Motylek - hola hola, o tym będzie  później.Akcja powieści rozgrywa się w małej miejscowości Lipowo. Punktami odniesienia na mapie tego malowniczego zakątka są kościół, posterunek policji, przystanek autobusowy, sklep spożywczy. Pewnego dnia dochodzi do makabrycznej zbrodni, burzącej porządek mieszkańców - zostaje zamordowana zakonnica. Takie rzeczy wśród porządnych ludzi! Kto to widział! Zaczyna się śledztwo pod przewodnictwem młodszego aspiranta Daniela Podgórskiego, syna lokalnego bohatera poległego w akcji. Z biegiem czasu na światło dzienne wychodzą skrzętnie skrywane tajemnice i przewinienia - zarówno mieszkańców i ofiar. Tak, ofiar, bowiem na zabójstwie jednej osoby się nie skończy.

Niemal każdy z bohaterów ma coś na sumieniu. Jak to mówią: Everyone has a little dirty laundry. Wszelkie rewelacje z życia wsi publikowane są na portalu internetowym, prowadzonym przez anonima, który zdaje się mieć wiedzę absolutną - nic się przed nim nie ukryje.

Pozory - jak wielu ludzi utkało z nich swoje życie... Każdego dnia wkładają maski i grają swoje role. W imię czego? Zakonnica, młody sługa boży, atrakcyjna blondynka, ceniony obywatel i ojciec, twarda strażniczka prawa, miejscowy osiłek, wzorowa uczennica - czy są tymi, za kogo się podają?  Jakie są prawdziwe motywy ich postępowania?

W powieści Katarzyny Puzyńskiej poznajemy feerię ciekawych i wyrazistych charakterów. Nie ma tu miejsca dla nijakich postaci. Ciekawy jest też przekrój społeczny, mamy przedstawicieli wszystkich stanów (stylistyka mojej wypowiedzi naznaczona jest niedawno przeczytanymi Filarami ziemi Kena Folleta - proszę o wyrozumiałość:)): miejscowa elita finansowa w osobie Ryszarda Kojarskiego, częściej zwanego Seniorem, jego sporo młodszej żony Blanki, syna i synowej, mamy kilku przedstawicieli prawa, duchowieństwa, młodzież, osoby w sile wieku, lekarza, tajemniczą sklepikarkę. Interesujące, a zarazem kluczowe  postaci przywołują również retrospekcje.

Autorka ukazała typowe problemy społeczne  - nie tylko małych miejscowości. Poruszyła tak bolesne tematy jak przemoc domowa, alkoholizm, uzależnienie od leków, brak porozumienia między rodzicem a dzieckiem.

Nie spotkałam się jeszcze z kryminałem, w którym zostałby tak rewelacyjnie oddany klimat małej miejscowości.Ludzie żyją plotkami i sensacjami wyczytanymi w sieci, spotykają się na zabawie w remizie, młodzi ludzie szukają sposobu na lepsze życie (nie zawsze legalnych) , kobiety poprawiają sobie humor u fryzjerki, młode dziewczyny często pakują się w kłopoty. Wszystko to osnute pięknym zimowym krajobrazem.
Intryga - perfekcyjna.
Postać zabójcy - wielowymiarowa.
Lektura - obowiązkowa dla miłośnika kryminałów.10 komentarzy:

 1. U mnie w planach "Motylek" dopiero w listopadzie. Słyszałam różne opinie, czas sprawdzić na własnej skórze :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też słyszałam różne, ale opis mnie na tyle zainteresował, że postanowiłam kupić i przekonać się, po której stronie barykady jestem:) Mam nadzieję, że kolejne tomy okażą się równie interesujące.

   Usuń
 2. Oho widzę, że mamy tu do czynienia z taką wiejską/wiejskim gossip girl :) Lubię kryminały, pewnie kiedyś sięgnę po Motylka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale jest to raczej motyw poboczny. Gorąco polecam!

   Usuń
 3. Mam ją w planach i już się cieszę na lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Mi spadła jak z nieba aktualna promocja na aros.pl - chcę kupić kolejne tomy.

   Usuń
 4. Mam zamiar zabrać się za to w jakiś dlugi jesienny wieczór:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Debiut autorki, który czytałam już dosyć dawno. Ale uważam, że był bardzo udany. Cudowne zdjęcie - bardzo klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się Twój blog. To o czym piszesz i w jaki sposób. No i klimatyczne zdjęcia. :) Lektury też (że się tak wyrażę) z mojej półki. ;) Z przyjemnością będę zaglądała i oczywiście zapraszam do siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach... no i na temat postu jeszcze. ;) Z przyjemnością czytam Twoje recenzje. Czytałam "Trzydziestą pierwszą" z tej serii. Książka nawet mi się podobała, choć momentami wydawała się przydługawa. Jednak im więcej czytam kryminałów tym mniejszą chęć mam na kolejną część Lipowa. Klimat wsi i mentalności wiejskich ludzi oddany perfekcyjnie. :)

   Usuń

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...